Welcome

Zmiana czasu – popłoch dwa razy do roku

Mimo że tradycja zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni jest dość długa (pierwsze przestawianie zegarków w tym celu odbyło się już w roku 1916), to i tak w marcu i w październiku fakt ten budzi lekki niepokój. Najlepszym zobrazowaniem towarzyszących temu faktowi dylematów jest skecz kabaretu Ani Mru-Mru „Zmiana czasu”.

ŻEBY NIE ZAPOMNIEĆ

W ostatni weekend marca (zmiana czasu z zimowego na letni) i ostatni października (zmiana czasu z letniego na zimowy) w dyskusjach pojawiają się kwestie: czy będziemy spać krócej, czy dłużej i czy na przykład następnego dnia dana godzina na pewno będzie tą godziną. I jeszcze problem najważniejszy: żeby tylko nie zapomnieć. Co prawda większość urządzeń (takich jak na przykład telefony czy zegarki elektroniczne) zmienia czas automatycznie, ale na przykład trzeba pamiętać o zmianie czasu w przypadku zegarków mechanicznych (czyli tych tradycyjnych, nakręcanych).

CO DAJE ZMIANA CZASU?

Dylematy z cyklu: wskazówki godzinę do przodu czy do tyłu mają swoje źródło w tym, że zmiana czasu dwa razy do roku umożliwiała lepsze wykorzystanie światła dziennego. Ma to znaczenie dla różnych dziedzin gospodarki, na przykład turystki czy transportu. Coraz więcej państw wycofuje się ze zmian czasu. W Polsce i w innych krajach stosujących jeszcze czas letni i zimowy ostatnie przesuwanie wskazówek zegarków ma się odbyć w październiku 2021 roku. Cóż, zostaniemy pozbawieni pewnej dawki adrenaliny i niepewności związanych ze zmianą czasu, jednak zawsze, by powspominać ten rytuał i poprawić sobie humor, można obejrzeć skecz Ani Mru-Mru „Zmiana czasu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *