Odpowiedź na to pytanie jest prosta: pełnią funkcję łożysk. Kamienie z powodzeniem zastępują metalowe łożyska. Podczas pracy mechanizmu mniej się wycierają i wydzielają mniej ciepła niż łożyska z metalu. Tym samym zastosowanie kamiennych łożysk przyczynia się do tego, że zegarek może nam dłużej służyć.
O CZYM ŚWIADCZY LICZBA KAMIENI W ZEGARKU?
Liczba kamieni w zegarku świadczy o stopniu skomplikowania mechanizmu. A im bardziej skomplikowany mechanizm, tym więcej czasu i pracy trzeba było poświęcić na skonstruowanie go. A skoro od dawna wiadomo, że czas to pieniądz… to jasno z tego wynika, że im większa liczba kamieni w zegarku, tym zegarek jest droższy (co nie znaczy, że bardziej precyzyjny). Duża liczba kamieni występuje przeważnie w zegarkach prestiżowych i luksusowych. Standardowa liczba kamieni w zegarku to: 15, 17, 21 (istnieją także czasomierze, które mają ich 30, a nawet 100). Jak wiadomo, dobry zegarek to dodatek zarówno o walorach praktycznych, jak i estetycznych. Zegarki produkowane przez firmy o długich tradycjach są doceniane nie tylko przez koneserów czy kolekcjonerów. Ciężko znaleźć byłoby kogoś, kto pogardziłby prestiżowym czasomierzem – i to nie tylko ze względów materialnych. Zegarek renomowanej firmy dodaje po prostu właścicielowi klasy i elegancji.
NA POCZĄTKU BYŁ RUBIN
To właśnie ten kamień szlachetny był początkowo stosowany w mechanizmach zegarków. Wykorzystywano również szafiry oraz… diamenty. Dlatego nawet nie za duża liczba kamieni w zegarku wystarczyła, żeby mechanizm stawał się naprawdę cenny. Dziś także wykorzystuje się kamienie szlachetne, ale robią to zazwyczaj bardzo prestiżowe marki. Przeważnie stosuje się rubiny i szafiry syntetyczne. Informację o liczbie kamieni w zegarku producenci zazwyczaj umieszczają na mechanizmach i na tarczach. Napis JEWELS z odpowiednią liczbą informuje nas właśnie o tym, ile jest kamieni. Niezależnie od tego, jaka liczba kamieni jest w zegarku, ważne, by spełnił on nasze oczekiwania i służył jak najdłużej. Dobry zegarek może nawet być przekazywany z pokolenia na pokolenie.